Denizlerdeki Rehberiniz...

Pasta/Cila Uygulama

(3 customer reviews)

 Güneşin zararlı U.V ışınları, toz zerrecikleri, asit yağmurları, hava kirliliği, reçineler, bilinçsiz yıkamalar, ucuz piyasa şampuanları, deniz suyunun içerdiği aşırı tuzlar, raspa tozları, uçuşan boya zerrecikleri gibi etkenler yatların boya yüzeyinin dayanıklılığını, parlaklılığını zamanla ortadan kaldırmaktadır. Boya yüzeyi mat ve kötü bir görünüm kazanmaktadır.

Pasta Uygulaması

 • Yatlar ilk kez boyandığında boya hiçbir zaman tam anlamıyla homojen olmaz. Boyalar çok katmanlıdır. Pasta işlemi de bu katmanlardan en üsttekinin alınması yani kaldırılması işlemidir. Böylece en üst katmanda oluşan çizikler giderilmiş, temizlenmiş olur. Yani aslında pasta, sıvı bir zımparalama işlemidir.
 • Teknenin rengine göre ince ya da kalın pasta kullanılır. Tekne koyu renk ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilir.
 • Öncelikle pasta yapılacak yüzeyin güzel bir şekilde hiçbir toz, leke, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından pastadan ufak parçalar alınıp yüzeyin farklı yerlerine sürülür.
 • Teknede pasta yapılacak alan dışındaki plastik gibi temizlenmesi zor bölgeler pastanın bulaşmasını engelleyecek maskeleme malzemeleri ile kaplanır. Daha sonra polisaj makinesiyle pasta işlemi yapılır.
 • Uygulama sırasında makineyi dengeli tutmak önemlidir, aksi takdirde makinenin ucundaki sünger veya keçe tekneyi çizebilir veya boyaya zarar verir. Bu nedenle pasta cila yapan yerlerin deneyimli ustalar barındırması ve güvenilir olması gerekir.
 • Kullanılacak pasta cila malzemelerinin,  kalitesi önemli bir noktadır.

Cila Uygulaması

 • Cila işlemi, tekneni renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cila kesinlikle bir koruyucu değildir; ancak boyanın üstüne sürüldüğünden ve boyanın üstünde bir katman olarak bulunduğundan az da olsa bir koruma sağlar.
 • Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık tekne pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

 

Pasta/Cila işleriniz için bizimle iletişime geçebilir, teklif alabilirsiniz. ACK MARİN olarak en iyi şekilde hizmet vermekten memnuniyet duyarız..

Category:

Pasta/Cila Uygulama için 3 değerlendirme

 1. Erdoğan kpt.

  İletişim formu yolladım teklif almak isterim kalamışta teknemiz.

  • CEMRE KANBUR

   Merhaba, geri dönüş sağlanmıştır.

 2. Aman

  Merhaba
  17 MT için görüşelim fotoğraf gönderebilirim

 3. Muhsin Birmeç

  Pasta cila boya koruma ustasıyım değerlendirirseniz çalışmak istiyorum

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

has been added to the cart. View Cart
WhatsApp chat