Denizlerdeki Rehberiniz...

Sintine Temizliği

Sintinede deniz suyu ya da tatlı su kaçakları, septik tankların (siyah) ve atık kullanım suyu tanklarının (gri) kaçakları, motor yağlama sistemleri kaçakları, motor soğutma suyu kaçakları, motor egzoz sistemi kaçakları, dümen ve diğer hidrolik sistemlerden kaynaklanabilecek hidrolik kaçaklar, yakıt tankları ve yakıt sistemi kaçakları, klima sistemlerinin kondansasyon suları gibi çok farklı nedenler sıvı birikimleri ve bunlara bağlı kirlenmeler meydana gelebilir. Ayrıca buzdolabı dibi ve duşlarda biriken suların sintineye kaçak yapması halinde koku problemleriyle ciddi şekilde karşı karşıya kalabiliriz.

Sintinede biriken sıvılar uzun süre beklediklerinde bakteri oluşumuna bağlı kokuların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Yakıt ve yağların temizlenmesi ise oldukça zordur ve temizlenmelerine rağmen bıraktıkları koku devam eder. Sintineye akabilecek yiyecek içecek artıkları ve özellikle süt ürünleri çok rahatsız edici kokular yayar. Arızalı akülerden akabilecek asitler ise hem aşındırıcı hem de zehirleyicidir.

Bazı teknelerde sıvı seviyesinin yükselmesiyle sintine pompaları devreye girdiğinde çalışmaya başlayan sesli ikaz sistemleri bulunur. Bu ses ikazları takip edilmeli, sıklaşması halinde mutlaka sebebi araştırılmalıdır. Sesli ikazı olmayan teknelerde sıklıkla görsel kontrol yapılması doğru olur.

Sintineyi temizlemek göründüğü kadar kolay olmayabilir. Çoğu kez profesyonel destek almak ve kirlenmenin türüne göre doğru kimyasalı ve temizlik yöntemini seçmek gerekir. Sintine içinde teknenin boyuna ve enine gövde destek elemanları olduğu ve bu elemanların aralarında suyun bir bölümden diğerine geçişini sağlayacak kanallar bulunduğundan, sadece görünen yerleri değil bu kanalların içini de temizlemek çok önemlidir. Ayrıca bu tür temizlik kimyasallarının kullanımı sırasında koruyucu eldiven ve tulum giyilmesi, maske takılması ve ortamın havalandırılması gerekebilir. Tekne sahibi, sintine temizliği sırasında kendi bilgi ve deneyimini aşan hallerde mutlaka teknik destek almalıdır. Zira sintineyi temizlerken çevreyi kirletmek yüksek bir olasılıktır. Bu tür çevre kirliliğine sebep olmanın çok ağır hukuki ve cezai yaptırımları olduğunu da unutmayalım.

 Bu temizleme sırasında çevre dostu, doğada kolay çözülebilen (biodegradable) deterjanlar kullanılmalıdır.

Ack Marin olarak sintine ortam koşullarına bağlı biodegradable kimyasallar ile kirliliği  almayı ve temizlemeyi gerektirecek durumlarda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Category:

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Sintine Temizliği” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

has been added to the cart. View Cart
WhatsApp chat