Denizlerdeki Rehberiniz...

Ozmoz Tedavisi ve Koruması

(2 customer reviews)

Su, fiber yapının içine girdiğinde, fiber yapıyı bozmaya, eritmeye ve yumuşatmaya başlar. Buna hidroliz de denmektedir. Önemli olan ozmoz’un ne kadar derinde olduğudur. Eğer ozmoz, CTP fiber yapının 1,5 mm dışında başlamışsa erkencidir ve derin değildir. Karina üzerinde, küçük, içi su dolu baloncuklar ile ozmoz anlaşılabilir.

Ozmoz zararı sadece su kesiminde değil güvertede de oluşabilir. Güverteye bağlı malzemelerin civata deliklerinden giren su eğer arada ahşap malzeme varsa onu çürüttüğü gibi fiberglass’ta da yıkıma yol açar. Dar bir bölgeyi etkilemekle birlikte söz konusu olan bağlantı noktası olduğundan zarar tam oluşmadan giderilmelidir.

Ozmoz muayenesi için teknenin karaya çekilmiş olması ve üzerinden en az 24 saat geçmiş olması gerekir.

 

Tam bir ozmoz tedavisi için üst kaplamanın (Gell coat’un) yüzeyden tamamen çıkartılması gerekir. Gell coat çıkarıcısı kullanılmasını gerektiren bu işlem için profesyonel bir uzmana başvurmalısınız. Daha sonra tekne, tuzlardan ve diğer kirlarden arındırılır. Bu yıkama işlemi yüksek basınç ve buhar kullanılarak gerçekleştirilir.

Temizlenen lamine yüzey düzenli olarak kontrol edilir ve bütün kirlerden arındınıldığından emin olunduktan sonra tekne kurumaya bırakılır. Gerekirse bir nem düşürücü (dehumidifier) tekneye yerleştirilir. Bu önemli kuruma süreci haftalar belki aylar alabilir. Laminattaki herhangi bir yapısal problem tanımlanabilir ve gerekiyorsa epoksi reçine ve elyaf kullanılarak tamir edilir.

Category:

Ozmoz Tedavisi ve Koruması için 2 değerlendirme

  1. Cobra Teknesi

    4 yıl oldu ozmos tedavisini yaptıralı👍🏼

  2. Ismail Çavuşoğlu

    Polyester recineli bir teknede ozmos tedavisinde epoksi veya vinilester reçine den hangisi kullanılmalıdır.
    Farklı reçine kullanildiginda, farkli genlesmeler söz konusu olmaz mi? Yani polyester ile epoksi veya vinilester farkli farkli genlesme katsayilarina haiz ise, ayni bolgelerde yine ozmos olmazmi? Teşekkürler

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

has been added to the cart. View Cart
WhatsApp chat